Πολύτιμη νίκη για τον ΠΑΣ

pas 16 9 10Σημαντική νίκη στη μάχη της παραμονής του στη μεγάλη κατηγορία σημείωσε ο ΠΑΣ Γιάννινα κερδίζοντας με 2-0 τον Λεβαδειακό στο Εθνικό Στάδιο των Ζωσιμάδων.

Ένα σπουδαίο τρίποντο για τους κυανόλευκους που τους δίνει αέρα στη δύσκολη συνέχεια για την επίτευξη του στόχου της παραμονής.

Η γρήγορη αποβολή του Αλεξίου στο 18′ που άφησε με 10 ποδοσφαιριστές την ομάδα της Λιβαδειάς, έδωσε ένα αβαντάζ στην ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη. Ο Μπεσέρα με ένα καταπληκτικό γκολ τέσσερα λεπτά αργότερα έβαλε φωτιά στις κερκίδες. Παρόλα αυτά όμως ο ΠΑΣ είχε ένα 20λεπτο στο οποίο χαλάρωσε επικίνδυνα και έδωσε την ευκαιρία στον Λεβαδειακό να ισορροπήσει και να απειλήσει με ένα σουτ στο δοκάρι του Μαχαίρα στο ημίωρο του αγώνα.

Οι φωνές του Αναστασιάδη έφεραν αποτέλεσμα και ο ΠΑΣ στην επανάληψη ξαναπήρε τα ηνία του αγώνα. Και παρά το χαμένο πέναλτι του Μπεσέρα, έφτασε και στο 2-0 με τον Ντάσιο να σκοράρει σε κομβικό σημείο του ματς και να απλοποιεί τα πράγματα για την ομάδα του.

Τώρα πλέον η προσοχή στρέφεται στον αγώνα της Λιβαδειάς όπου την Τετάρτη θα παιχτεί το “δεύτερο ημίχρονο”.

Διαιτητής του αγώνα ο κ. Ιωάννης Δελφάκης του συνδέσμου Αρκαδίας. Βοηθοί του οι κ.κ. Αντώνιος Καρατζίκας (Αθηνών) και Δήμος Αναστόπουλος (Αρκαδίας). Τέταρτος διαιτητής ο κ. Τάσος Κάκος (Κέρκυρας) και παρατηρητής ο κ. Αντώνιος Σίπκας (Φλώρινας).

Συνθέσεις:

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Άγγελος Αναστασιάδης): Κηπουρός, Ντάσιος, Κώτσιος, Τζημόπουλος, Μιχαήλ (73′ Ζαμπρέλα), Λίλα, Πάντος (79′ Μπακαγιόκο), Ντε Βινσέντι, Γεωργίου, Μπεσέρα (67′ Ανδράλας), Βίλα.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιώργος Παράσχος): Κυριακίδης, Μεντί, Τομάς, Βιάνα, Σουμπίνιο (71′ Ζαουί), Αλεξίου, Ζησόπουλος, Κουτσόπουλος (46′ Κόρμπος), Μαχαίρας, Μουλόπουλος (65′ Μελισσάς), Παπαδόπουλος.