Νίκη επί της Κέρκυρας στο ΠΕΑΚΙ

PAS_2012Με νίκη και καλή εμφάνιση συνοδεύτηκε το πρώτο φιλικό του ΠΑΣ Γιάννινα μετά την επιστροφή του από τα Τρία Πέντε Πηγάδια.

Στο Πανηπειρωτικό Στάδιο οι κυανόλευκοι επικράτησαν με 1-0 της Κέρκυρας με σκόρερ τον Τζάνη στο 40′ ο οποίος σούταρε δυνατά και πέτυχε ένα ωραίο σε εκτέλεση γκολ.

Ο ΠΑΣ είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, με τους νεαρούς παίκτες του να πραγματοποιούν καλή εμφάνιση, και πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Η Κέρκυρα από την άλλη, αγωνίστηκε κυρίως με αντεπιθέσεις χωρίς να γίνει ιδιαίτερα απειλητική.

Συνθέσεις:

ΠΑΣ Γιάννινα: Φέγκρους, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Ντάσιος, Λίλα, Βίλα, Πατσατζόγλου, Κολοβέτσιος, Τζάνης, Γεωργίου, Γιάκος.

ΠΑΣ Γιάννινα (Β’ ημίχρονο): Φέγκρους (Μπαμπανιώτης), Ντάσιος (Αυγενίκου), Οικονόμου, Μιχαήλ, Ρουμπουλάκου, Κειτά, Ντε Βινσέντι, Λίλα (Γανωτής), Βίλα (Κωστάκης), Γεωργίου, Τοπούζης.

Κέρκυρα: Αναστασόπουλος, Μπουκουβάλας, Κοντοδήμος, Γκούμας, Βενέτης, Σταμόγιαννος, Χαμπλ, Καραλής, Γιάντζης, Διαμαντόπουλος, Βασιλόγιαννης.

Στο β΄ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Λεόν, Μπάρκογλου, Καραπέτσας, Τσουκάνης, Παπαδήμας, Κρητικός.

ΦΑΣΕΙΣ-ΓΚΟΛ

5′ Καλή ευκαιρία για τον ΠΑΣ με ευθύβολο αριστερό σουτ του Γιάκου που πέρασε πάνω από την εστία της Κέρκυρας.

7′ Νέο σουτ του Γιακου, η μπάλα κάπου κόντραρε και πήγε να ξεγελάσει με την πορεία της τον Αναστασόπουλο ο οποίος απέκρουσε με τα πόδια.

19′ απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τζάνη απέκρουσε ο Αναστασόπουλος.

20′ Φοβερο σουτ Τζάνη δίπλα από το «Γ» της εστίας του Αναστασόπουλου.

21′ Ο Γιάκος μέσα στην περιοχή επιχείρησε ανάποδο ψαλίδι αλλά έπιασε αέρα και έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.

37′ Χλιαρό σουτ από πλευράς Κέρκυρας με τον Διαμαντόπουλο, μπλόκαρε ο Φέγκρους.

40′ ΓΚΟΛ! 1-0 για τον ΠΑΣ. Ο Τζάνης ανοίγει το σκορ με πολύ όμορφο σουτ.

45′ Σουτ του Γεωργίου από καλή θέση, η μπάλα πέρασε άουτ.

45+1′ Λήξη του Α’ ημιχρόνου.

46′ Έναρξη Β’ ημιχρόνου

48′ Σουτ του Μπάρκογλου η μπάλα πέρασε άουτ.

49′ Σουτ του Βίλα η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Αναστασόπουλου.

54′ Ο Τοπούζης πρέσαρε και έκλεψε την μπάλα από τον τερματοφύλακα της Κέρκυρας, πλάσαρε αλλά πρόλαβε αμυντικός τη μπάλα στη γραμμή και την έδιωξε αποσοβώντας το 2-0.

58′ Συρτό σουτ του Γεωργίου η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

90+ Λήξη της αναμέτρησης

ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ

– Ο Γιάννης Χριστόπουλος χαιρέτισε έναν-έναν τους παίκτες και το τεχνικό τημ της Κέρκυρας.

– Ο τεχνικός του ΠΑΣ επέλεξε το σύστημα 4-2-3-1.

– Γύρω στους 500 είναι οι φίλαθλοι που παρακολουθούν το φιλικό αυτό αγώνα, τον πρώτο του ΠΑΣ στα Γιάννινα, έστω και μακριά από τη φυσική του έδρα τους “Ζωσιμάδες”, μετά την προετοιμασία στα Τρία Πέντε Πηγάδια.