Ήττα του ΠΑΣ από την ΑΕΚ στον αγώνα κυπέλλου

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ 2022-2023 / ΑΕΚ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)

Ξεκούραστη νίκη σε βάρος του ΠΑΣ Γιάννινα πέτυχε η ΑΕΚ η οποία πήρε το εισιτήριο για τους 16 του Κυπέλλου.

Η ΑΕΚ κέρδισε το 2-0 και με το ΠΑΣ να δείχνει καλά σημάδια κατά διαστήματα.

Με το… καλησπέρα, η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ. Μόλις στο 6ο λεπτό, ο Κοσίδης έστειλε την μπάλα στο πλεκτό των φιλοξενούμενων. Ο Σέρχιο Αραούχο επιχείρησε το σουτ εκτός περιοχής, ο νεαρός επιθετικός πήρε το ριμπάουντ και έγραψε το 1-0.

Ο Δικέφαλος συνέχισε να ασκεί πίεση στην άμυνα των Γιαννιωτών, κάνοντας πολλές επιθέσεις από την πλευρά των Σιντιμπέ-Ελίασον. Στο 19΄, ο Θανάσης Στάικος προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή τερματοφύλακα, με τον Μάνταλο να τεστάρει την ετοιμότητά του τρία λεπτά αργότερα.

Στο 66’ η ΑΕΚ διπλασίασε τα τέρματα και κλείδωσε την πρόκριση στην επόμενη φάση.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί (80′ Ραντόνια), Γιόνσον, Γαλανόπουλος (75′ Φράνσον), Ελίασον (72 Γκατσίνοβιτς), Αραούχο, Μάνταλος, Κοσίδης (72′ Λιβάι Γκαρσία).

ΠΑΣ Γιάννινα: Πριόρ (19′ λ.τρ. Αθανασίου), Σόρια, Πήλιος, Παντελάκης, Καραχάλιος, Μορέιρα (57′ Ροσέρο), Παμλίδης (57′ Λώλης), Φοφανά (76′ Μπάλαν), Ριένστρα (76′ Κιάκος), Μπαγκαλιάνης, Λιάσος.