Ήττα στους Ζωσιμάδες από τον Πανιώνιο

pas 10 4Τζάμπα ήττα για τον ΠΑΣ Γιάννινα κόντρα στον Πανιώνιο για την 6η αγωνιστική της Super League, με την ομάδα της Νέας Σμύρνης να τηρεί την παράδοση και να παίρνει τη νίκη με 1-2.

Ήταν ένα από τα παιχνίδια στα οποία το σκορ είναι πλασματικό και αδικεί κατάφορα τους κυανόλευκους. Ο ΠΑΣ πραγματικά με σπουδαία εμφάνιση στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα θα μπορούσε το τρίποντο αλλά λίγο η αδυναμία να καθαρίζει με γκολ τις φάσεις που του δημιουργούνται, λίγο κάποια νεκρά διαστήματα, έφεραν την ήττα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά τον αγώνα με τον Ίλιτς να σκοράρει με ωραία ενέργεια στο 2′ και να επιβάλουν στη συνέχεια το ρυθμό τους. Δυστυχώς όμως ο νόμος του ποδοσφαίρου επιβεβαιώθηκε με τον πιο αυστηρό τρόπο. Ο Γεωργίου βρέθηκε απέναντι από τον Περιστερίδη αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει ενώ λίγα λεπτά αργότερα έγινε μια φάση που θα συζητηθεί. Ο Καμπάνταης κέρδισε θεατρικό πέναλτι από τον Πάντο όπου ο Αμπάρκιολης το καταλόγισε χωρίς δισταγμό, και ο Γουνδουλάκης κόντρα στη ροή του αγώνα ισοφάρισε.

Στην επανάληψη το παιχνίδι είχε ρυθμό και στο διάστημα 70′ με 71′ κρίθηκαν όλα. Ο Ίλιτς έχασε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ για το 2-1 και όπως και στο πρώτο ημίχρονο με τον Γεωργίου, ήρθε το γκολ από την άλλη μεριά.

Με κεφαλιά ο Λαμπρόπουλος από κόρνερ του Καμπάνταη έδωσε τελικά ένα ανέλπιστο τρίποντο για τους κυανέρυθρους, αφού παρά την προσπάθεια του ΠΑΣ, και με βαριά μάλλον τα πόδια από την εξέλιξη αυτή, η ισοφάριση δεν ήρθε.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Απόστολος Αμπάρκιολης από τη Μακεδονία.

Βοηθοί του οι κ.κ. Λάζαρος Δημητριάδης (Μακεδονίας) και Νικόλαος Καραϊσαρίδης (Πιερίας).

Τέταρτος διαιτητής ο κ. Γεράσιμος Ντίτσος από την Πρέβεζα και παρατηρητής ο κ. Γεώργιος Γιαννόπουλος (Αθηνών).

Συνθέσεις:

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Χριστόπουλος): Φέγκρους, Κολοβέτσιος, Λίλα, Οικονόμου, Πάντος, Μιχαήλ, Ίλιτς, Βίλα, Τσουκαλάς (82′ Νικλητσιώτης), Γεωργίου (65′ Τζάνης), Κοροβέσης (77′ Γιάκος).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Περιστερίδης, Σπυρόπουλος, Κούρος, Λαμπρόπουλος, Ανδράλας, Ρόβας, Γουνδουλάκης, Σάμαρης (66′ Μενδρινός), Κολοβός (58′ Ντούνης), Καμπάντης (73′ Διαμαντάκος), Αραβίδης.