Γιάννινα: 89 υποψήφιοι για τις πέντε έδρες

Ογδόντα εννέα υποψήφιοι με 17 διαφορετικά κόμματα διεκδικούν τις πέντε βουλευτικές έδρες στο Νομό Ιωαννίνων.

Η εικόνα οριστικοποιήθηκε μετά την ανακήρυξη από το Πρωτοδικείο και η τελική λίστα δόθηκε στη δημοσιότητα από την Περιφέρεια Ηπείρου.

Τα κόμματα και οι υποψήφιοι αναλυτικά είναι:

  1. ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ

1 . ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ ΘΕΟΦΑΝΩ του Γεωργίου

2 . ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Κωνσταντίνου

3 . ΜΑΝΤΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ του Κωνσταντίνου

4 . ΝΑΣΣΗ ΟΛΓΑ του Ελευθερίου

5 . ΣΠΕΓΓΟΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ-ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Βασιλείου

6 . ΣΤΕΦΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Θεοδώρου

7 . ΤΖΟΥΦΗ ΜΕΡΟΠΗ του Στέφανου

 

  1. ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ (ΝΔ)

1 . ΑΜΥΡΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Στυλιανού

2 . ΔΑΡΔΑΜΑΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Ματθαίου

3 . ΚΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ του Ελευθερίου

4 . ΚΕΦΑΛΑ ΜΑΡΙΑ-ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ του Στεφάνου

5 . ΤΑΣΟΥΛΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Αναστασίου

6 . ΤΖΑΡΟΥΧΗ ΣΟΦΙΑ του Αποστόλου

7 . ΤΣΟΥΛΑΚΗ ΜΑΡΙΑ του Θεμιστοκλή

 

  1. ΛΑΪΚΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ – ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ

1 . ΔΟΥΚΑ ΠΟΛΥΞΕΝΗ (ΞΕΝΙΑ) του Γεωργίου

2 . ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Μιχαήλ

3 . ΠΑΠΑΣΤΑΘΗ ΦΩΤΕΙΝΗ του Δημητρίου

4 . ΤΣΑΓΚΑΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ του Γεωργίου

5 . ΤΣΙΑΓΚΑΒΕΛΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ του Αχιλλέα

 

  1. Κίνημα Αλλαγής (Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα – Κίνημα Δημοκρατών

Σοσιαλιστών – Ανανεωτική Αριστερά – Προοδευτικό Κέντρο – “ΕΔΕΜ” – Κινήσεις

Πολιτών)

1 . ΓΑΤΣΙΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Γεωργίου

2 . ΖΑΡΠΑΛΑΣ ΣΩΤΗΡΗΣ του Κωνσταντίνου

3 . ΖΗΚΟΥ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ του Γεωργίου

4 . ΚΑΣΣΗΣ ΜΙΧΑΗΛ του Αριστείδη

5 . ΜΑΝΤΑΛΟΒΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ του Χρήστου

6 . ΜΠΑΡΜΠΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ (ΒΑΝΑ) του Χαραλάμπους

7 . ΣΑΡΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ-ΠΡΕΝΤΖΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ του Λεωνίδα

 

  1. ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ

1 . ΕΞΑΡΧΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Θεοφάνη

2 . ΜΠΟΜΠΟΛΗ ΑΦΡΟΔΙΤΗ του Δημητρίου

3 . ΝΑΚΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ του Βασιλείου

4 . ΠΑΠΠΑΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ του Αλεξάνδρου

5 . ΤΑΣΙΟΥΛΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Αναστασίου

6 . ΤΟΥΛΚΙΑΡΙΔΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ του Σάββα

7 . ΤΣΟΥΜΑΝΗ ΟΛΓΑ (ΟΛΥ) του Γεωργίου

 

  1. ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ

1 . ΑΡΓΥΡΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ του Χρήστου

2 . ΔΑΝΕΛΛΑΣ ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ του Αδαμαντίου

3 . ΔΗΜΟΣ ΟΔΥΣΣΕΑΣ του Αντώνη

4 . ΔΟΣΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ του Μενελάου

5 . ΕΠΙΤΡΟΠΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Ιωάννη

6 . ΛΕΒΕΝΤΗ – ΜΠΑΚΑΛΟΥ ΔΙΑΛΕΚΤΗ του Παντελή

7 . ΣΠΥΡΟΝΙΚΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ του Αλεξάνδρου

 

  1. ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΩΝ ΔΙΕΘΝΙΣΤΩΝ ΕΛΛΑΔΑΣ (Ο.Κ.Δ.Ε.)

1 . ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ του Ευάγγελου

2 . ΜΠΑΛΤΖΩΗ ΦΩΤΕΙΝΗ του Λάμπρου

3 . ΠΛΑΣΤΗΡΑ ΕΛΠΙΝΙΚΗ του Δημητρίου

 

  1. ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α. – ΑΝΤΙΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ για την

ΑΝΑΤΡΟΠΗ – Μέτωπο της αντικαπιταλιστικής, επαναστατικής, κομμουνιστικής

Αριστεράς και της ριζοσπαστικής Οικολογίας

1 . ΒΛΑΧΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ του Κωνσταντίνου

2 . ΓΚΙΚΑ ΛΟΥΪΖΑ του Δημητρίου

3 . ΜΠΑΚΟΛΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Γεωργίου

4 . ΠΑΣΣΙΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ του Παναγιώτη

5 . ΤΟΛΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ του Ιωάννη

 

  1. ΕΛΛΗΝΩΝ ΣΥΝΕΛΕΥΣΙΣ

1 . ΓΡΑΜΜΟΖΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ (ΑΝΤΖΥ) του Ζήση

2 . ΔΕΡΕΚΑΣ ΑΓΓΕΛΟΣ του Αναστασίου

3 . ΚΩΤΣΟΡΙΔΗΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ του Χαραλάμπους

4 . ΝΤΑΣΙΟΥ ΜΑΡΙΑ του Σωτηρίου

5 . ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΪΑ (ΒΑΝΕΣΣΑ) του Αθανασίου

 

  1. ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΥΣΗ – ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΒΕΛΟΠΟΥΛΟΣ

1 . ΒΡΑΧΑΜΗ ΕΙΡΗΝΗ του Ελευθερίου

2 . ΠΑΠΑΤΟΛΗΣ ΠΑΝΤΕΛΗΣ του Ναπολέωντα

3 . ΣΤΑΜΙΔΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ του Χρήστου

4 . ΤΖΑΛΛΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ του Νικολάου

5 . ΤΣΟΥΡΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ του Βασιλείου

 

  1. ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ (μαρξιστικό-λενινιστικό)

1 . ΚΑΝΔΡΕΛΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ του Σωτηρίου

2 . ΜΙΧΟΥ ΦΩΤΕΙΝΗ του Δημητρίου

3 . ΠΑΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ του Ευθυμίου

4 . ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΠΕΤΡΟΣ του Κωνσταντίνου

5 . ΣΤΡΑΤΟΣ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ του Δημητρίου

6 . ΤΣΙΛΙΚΑΤΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ του Νικολάου

 

  1. ΜΑΡΞΙΣΤΙΚΟ – ΛΕΝΙΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ

1 . ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΧΡΥΣΑΝΘΗ του Παντελή

2 . ΓΡΑΒΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ του Δημοσθένους

 

  1. Ε.ΠΑ.Μ – Α.Κ.Κ.ΕΛ συνασπισμός κομμάτων στον οποίο συμμετέχουν τα

πολιτικά κόμματα: ΕΝΙΑΙΟ ΠΑΛΛΑΪΚΟ ΜΕΤΩΠΟ (Ε.ΠΑ.Μ) και ΑΓΡΟΤΙΚΟ

ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ (Α.Κ.Κ.ΕΛ)

1 . ΓΚΟΓΚΟΥ ΙΟΥΛΙΑ του Φιλίππου

2 . ΖΑΦΕΙΡΗ ΓΙΟΛΑΝΤΑ του Χρήστου

3 . ΚΟΥΜΕΛΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Ιωάννη

4 . ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ του Μιχαήλ

5 . ΤΣΙΩΛΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ του Κωνσταντίνου

 

  1. ΛΑΪΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

1 . ΓΟΔΕΒΕΝΟΣ ΠΕΤΡΟΣ του Γεωργίου

2 . ΓΟΥΡΖΗ ΕΥΤΥΧΙΑ του Εμμανουήλ

3 . ΜΠΟΥΚΗ ΕΛΕΝΗ του Φωτίου

4 . ΤΣΑΚΑΝΙΚΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Πέτρου

 

  1. ΜέΡΑ25

1 . ΒΑΚΟΛΙΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Θεοχάρη

2 . ΛΑΜΠΡΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ του Γεωργίου

3 . ΛΙΟΥΤΑ ΛΑΜΠΡΙΝΗ (ΠΑΣΧΑΛΙΝΑ) του Κωνσταντίνου

4 . ΜΠΑΪΡΑΚΤΑΡΗ ΡΟΔΑΝΘΗ-ΑΡΙΣΤΕΑ του Ιωάννη

5 . ΤΣΟΥΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (ΒΟΣΤΙΝΙΩΤΗΣ) του Δημητρίου

 

  1. ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΞΑΝΑ – ΘΑΝΟΣ ΤΖΗΜΕΡΟΣ

1 . ΑΡΑΒΑΝΤΙΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Καίσαρος Χοϊδά

2 . ΖΟΥΚΗ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ του Ιωάννη

3 . ΜΠΙΚΑ ΕΛΛΗ του Ιωάννη

4 . ΜΠΙΚΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ του Γεωργίου

5 . ΠΑΠΠΑΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ του Χριστόδουλου

 

  1. ΠΛΕΥΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ – ΖΩΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ

1 . ΛΑΜΠΡΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ του Νικολάου

2 . ΛΙΤΣΙΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ του Χρήστου

3 . ΤΖΑΛΑΛΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ του Στέργιου

 

 

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ