Βήμα για τους οκτώ η νίκη επί του Φωστήρα

pas 24 10 10Το πρώτο βήμα πρόκρισης του στους “8” του Κυπέλλου Ελλάδας έκανε ο ΠΑΣ Γιάννινα. Οι κυανόλευκοι επιβλήθηκαν στο “Ζωσιμάδες” με 2-0 του Φωστήρα και πηγαίνουν στη ρεβάνς στις 26/1 με ένα “καθαρό σκορ”.

Το ξεκίνημα για την ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου ήταν μέτριο στο πρώτο ημίχρονο, με τον Φωστήρα να έχει δύο καλές ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά.

Όμως στη συνέχεια οι κυανόλευκοι ανέβασαν την απόδοση τους και ανέλαβαν σταδιακά ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα.

Ο Τσουκαλάς έβαλε το… νερό στο αυλάκι στο 41′ με σουτ και απομάκρυνε κάθε άγχος.

Στην επανάληψη ήρθε γρήγορα το 2-0 με τον Ντε Βινσέντι και όλα έγιναν πιο απλά.

Ο ΠΑΣ κυνήγησε και ένα τρίτο γκολ που όμως δεν ήρθε.

Όπως και να έχει, το 2-0 είναι ένα καλό σκορ και ένας σοβαρός ΠΑΣ στη ρεβάνς δεν θα αντιμετωπίσει πρόβλημα να πέσει θύμα έκπληξης.

Διαιτητής του αγώνα ο Ιωάννης Δελφάκης από την Αρκαδία. Βοηθοί ο κ. Δήμος Αναστόπουλος (Αρκαδίας) και η κα Χρυσούλα Κουρομπύλια (Καρδίτσας).

Τέταρτος διαιτητής ο κ. Νικόλαος Ρούσσος-Μπεκερτζής (Πρέβεζας) και παρατηρητής ο κ. Λάζαρος Πολατιάν (Πέλλας).

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Χριστόπουλος): Ταμπάσης, Λίλα, Τσουκαλάς (87′ Κεϊτά), Οικονόμου, Ντε Βινσέντι (75′ Γιάκος), Κολοβέτσιος, Ντάσιος, Βίλα, Νικλητσιώτης, Γεωργίου (66′ Ίλιτς), Μιχαήλ.

ΦΩΣΤΗΡΑΣ (Κώστας Ψυρρόπουλος): Μπότος, Μπιλίτσης, Πενταυράκης, Παραράς, Τσώνης, Μπούμπας (80′ Καλλέργης), Τασούλης, Βαβάτσικος (68′ Παντελής), Μπούκουρης, Κούτρος (70′ Στάμος), Κάμπας.