ΠΑΣ: Ηττήθηκε από τον Αστέρα στην Τρίπολη

TRIPOLHΤην δεύτερη εκτός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα,γνώρισε ο ΠΑΣ Γιάννινα απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης. Οι Αρκάδες έδειξαν εξ αρχής τις προθέσεις τους ωστόσο ο ΠΑΣ ήταν αυτός που έφτασε πολύ κοντά στο γκολ με τον Ίλιτς να μην μπορεί να νικήσει από τα πλάγια τον Φούλοπ. Εν συνεχεία ο Αστέρας άνοιξε το σκορ στο 40΄, με ωραίο συνδυασμό και αποδέκτη της μπάλας τον Ουσέρο , και ελάχιστα πριν την λήξη του ημιχρόνου ο ΠΑΣ απείλησε εκ νέου με τον Ίλιτς του οποίου προσωπική ενέργεια και δυνατό σουτ σταμάτησε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη ,και με τις αλλαγές που πραγματοποίησε ο κ Χριστόπουλος ο ΠΑΣ πίεσε , δημιούργησε φάσεις ωστόσο το γκολ της ισοφάρισης δεν ήρθε ποτέ. Αντ΄αυτού ο Αστέρας στο τέλος της αναμέτρησης βρήκε ανοργάνωτη την άμυνα του ΠΑΣ , καθώς οι περισσότεροι παίκτες είχαν ανέβει στα καρέ του Αστέρα , και σημείωσε το τελικό 2-0.

Για ακόμη μία φορά ο Γιαννιώτικος σύλλογος δημιουργεί ευκαιρίες αλλά και τις προυποθέσεις να σκοράρει δίχως ωστόσο να καταφέρει να τις μετουσιώσει σε γκολ. Στον αντίποδα οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν κυρίως με σέντρες και ψηλές μπαλιές να απειλήσουν την εστία του Φέγκρους.

Ντεμπούτο με την φανέλα του ΠΑΣ πραγματοποίησε ο νεαρός , Μιχάλης Αυγενικού.

Διαιτητής του αγώνα ο κ. Γεωργιος Κύζας (Δράμας) με βοηθούς τους κ.κ. Κούλα Χασάν (Μακεδονίας) και Νικόλαo Καραϊσαρίδη (Πιερίας).

Τέταρτος διαιτητής ο κ. Σταύρος Τριτσώνης (Αθηνών) και παρατηρητής ο κ. Δημήτριος Μπέγκος (Αργολίδας).

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάκης Τσιώλης): Φούλοπ, Τσαμπούρης, Φορμίκα, Μπαρτολίνι, Σανκαρέ, Αλβάρεζ, Ουσέρο, Ράγιος (83′ Έγκον), Ντε Μπλάσιτς (92′ Γκάμπριελ), Περόνε, Ναβάρο (66′ Καρντάσιο).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Χριστόπουλος): Φέγκρους, Λίλα, Κολοβέτσιος, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Αυγενίκου (60′ Κειτά), Τσουκαλάς, Γεωργίου, Κοροβέσης (82′ Γιάκος), Βίλα (53΄Ντε Βινσέντι), Ιλιτς.