Μεγάλο διπλό στον Άρη

PAS_ARHSΠΑΣ… Ευρώπης ήταν στο “Κλεάνθης Βικελίδης” ο ΠΑΣ Γιάννινα. Οι κυανόλευκοι με μεγάλη εμφάνιση, πήραν ένα εντυπωσιακό διπλό απέναντι στον Άρη με σκορ 1-2, βάζοντας τέλος σε μία ακόμη αρνητική παράδοση, καθώς αυτή ήταν και η πρώτη νίκη στην ιστορία τους στο συγκεκριμένο γήπεδο.

Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου, άριστα στημένη σε ένα ακόμη παιχνίδι, με αντεπιθέσεις φωτιά κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, πραγματικά αδικείται από το τελικό σκορ. Οι παίκτες του ΠΑΣ έχασαν σωρεία ευκαιριών ενώ τους ακυρώθηκε και κανονικό γκολ του Ίλιτς.

Το σκορ άνοιξε στο 11′ ο Ίλιτς μετά από σέντρα του Κοροβέση, ενώ στο 27′ ο ΠΑΣ διπλασίασε τα γκολ του μετά από ωραίο συνδυασμό του Γεωργίου και Ντε Βινσέντι ο οποίος προσπάθησε να βρει τον επερχόμενο Ίλιτς, αλλά ο Ψυχογιός άθελα του έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο Άρης στην επανάληψη μπήκε δυνατά αλλά ακόμη και όταν μείωσε με τον Γιαννιώτα, ο ΠΑΣ άντεξε στην πίεση και έγινε απειλητικός στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Το τελικό σκορ αφήνει πλατύ χαμόγελο στο στρατόπεδο του ΠΑΣ ο οποίος δείχνει ικανός για να “κλείνει σπίτια”.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Ιωάννης Δελφάκης (Αρκαδίας) με βοηθούς τους κ.κ. Δήμο Αναστόπουλο (Αρκαδίας) και Λεωνίδα Φραγκιαδάκη (Δωδεκανήσου).

Τέταρτος διαιτητής ο κ. Στέφανος Μαντάκης (Ημαθίας) και παρατηρητής η κα Ιωάννα Κωνσταντινίδου (Δυτικής Αττικής).

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΑΡΗΣ (Πασιαλής-Μπουγιουκλής): Βελλίδης, Παπαζαχαρίας, Παντίδος, Οικονομόπουλος (29′ Κανούλας), Καζναφέρης (84′ Τριανταφυλλάκος), Αγκάνθο, Παπαστεριανός, Γιαννιώτας, Μαργαρίτης, Ψυχογιός, Κοέλιο (64′ Καπετάνος).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Χριστόπουλος): Φέγκρους, Πάντος, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Ίλιτς (82′ Γιάκος), Γεωργίου, Κείτα, Ντε Βινσέντι (92′ Πατσατζόγλου), Τσουκαλάς, Κολοβέτσιος (64′ Αυγενικού), Κοροβέσης.