Με γκολ στο 98’ ο Ολυμπιακός έκαμψε τον ΠΑΣ

osfp pas

Με γκολ στο… 98’ ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάμψει τις αντιστάσεις του ΠΑΣ και να πάρει τη νίκη μέσα στην έδρα του καθώς μέχρι και εκείνη την στιγμή το παιχνίδι ήταν ισόπαλο 2-2.

Oι Πειραιώτες άνοιξαν το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό με κεφαλιά του Ελ Αραμπί, ενώ διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 43′ με ωραίο πλασέ του Ροντρίγκες.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 με τον Περέα.

Στο 61΄ο Ροντρίγκες σκόραρε για δεύτερη φορά, ωστόσο το γκολ του δεν μέτρησε, καθώς στο ξεκίνημα της φάσης ο Ελ Αραμπί, που είχε συμμετοχή σε αυτήν, ήταν εκτεθειμένος.

Στο 80ο λεπτό οι Ηπειρώτες κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση, όταν από βαθιά μπαλιά στο δεύτερο δοκάρι, ο Ρέαμπτσουκ έχασε τον Σνάιντερ, ο οποίος με πλασέ στην κίνηση έκανε το 2-2!

Το τελικό 3-2 γράφτηκε στο 98’ με σουτ του Λόπες που κατέληξε στα δίχτυα του ΠΑΣ παρότι τα λεπτά της καθυστέρησης ήταν έξι και λόγος για επιπλέον χρόνο ως το σφύριγμα της λήξης δεν υπήρχε.

Διαμαρτυρίες του ΠΑΣ

Αιχμηρός ήταν στις δηλώσεις του μετά το τέλος του ματς ο προπονητής του ΠΑΣ Ηρακλής Μεταξάς, έχοντας προφανώς παράπονα από τη διαιτησία, αφού έγιναν τα πάντα στο τέλος για να κλειστεί ο ΠΑΣ στην περιοχή του και φυσικά κρατήθηκαν 2 λεπτά έξτρα χρόνου χωρίς κανέναν λόγο.

«Όχι μόνο στον έναν βαθμό, αλλά θα μπορούσαμε και νίκη, γιατί είχαμε και την αντεπίθεση που μπορούσαμε εμείς να βάλουμε το 3ο γκολ. Το σκορ ας το αφήσουμε στην άκρη, γιατί δεν μπορούμε να το επηρεάσουμε, το επηρεάζουν πολλά πράγματα. Πολλά περίεργα πράγματα βλέπω στο ελληνικό ποδόσφαιρο και έχουμε αυτό το σκορ. Είμαι περήφανος που το παλέψαμε και με όλες αυτές τις δυσκολίες ανατρέψαμε το σκορ. Τη μία φορά χρειάζεται μια γραμμή VAR να τραβηχτεί λάθος, την άλλη φορά συμβαίνουν άλλα πράγματα και διαμορφώνονται τα αποτελέσματα. Αυτό που μπορώ εγώ να επηρεάσω είναι το άσχημο πρώτο μισάωρο που κάναμε. Δεν μου άρεσε και το είχα πει και στο ματς της κανονικής περιόδου ότι παίζαμε με φόβο.  Ένας είχε την μπάλα και οι άλλοι τον κοιτούσαν. Ακριβώς αυτά είχα πει και στα αποδυτήρια στο ματς του Β’ γύρου. Στο τέλος του ημιχρόνου και στο β’ ημίχρονο το διορθώσαμε και έγινε αυτό το ωραίο ματς, που ελπίζω να το χάρηκε ο κόσμος», ανέφερε.

Γιατί δεν είδε περισσότερο θάρρος: «Δεν ξέρω, ερχόμαστε από τα δικά μας προπονητικά γήπεδα και μπορεί οι νεαροί παίκτες μπορεί να τρομάζουν απ’ αυτό που βλέπουν. Το συζητήσαμε, τους προετοιμάσαμε, αλλά άλλο είναι να το λες και άλλο να το κάνεις».

Για το ότι ο ΠΑΣ το παλεύει: «Πιο πολύ αν κερδίζαμε θα δικαιωνόμασταν. Στα αποδυτήρια τους είπα ‘Γράφει πουθενά ότι δεν μπορούμε να κερδίσουμε και δεν θα πάμε Ευρώπη; Όλοι μας ξεγράψανε και λένε ότι δεν θα πάμε Ευρώπη. Εγώ θέλω να παίξουμε όλα τα ματς το ίδιο».

Ολυμπιακός-ΠΑΣ Γιάννινα 3-2

Γκολ: 6′ Eλ Αραμπί (Ολυμπιακός), 43′ Ροντρίγκες (Ολυμπιακός), 45+3′ Περέα (ΠΑΣ), 80′ Σνάιντερ (ΠΑΣ), 90+8′ Ρόνι Λόπες (Ολυμπιακός)

Κίτρινες: Σάλιακας (ΠΑΣ), Πίρσμαν (ΠΑΣ), Μπουχαλάκης (Ολυμπιακός), Στάνκο (ΠΑΣ), Οικονομόπουλος (ΠΑΣ), Παπασταθόπουλος (Ολυμπιακός)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μάρτινς): Βατσλίκ, Βρουσάι, Παπασταθόπουλος, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης (56′ Μαντί Καμαρά), Εμβιλά (83′ Κούντε), Καρβάλιο (83′ Βαλμπουενά), Γκάρι Ροντρίγκες (83’΄Τικίνιο), Μασούρας (73′ Λόπες), Ελ Αραμπί.

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Λιάσος, Κάργας, Εραμούσπ, Πίρσμαν, Στάνκο, Ντομίνγκεθ (63′ Λώλης), Καραχάλιος, Γκαρντάφσκι Περέα, Σνέιντερ (85′ Οικονομόπουλος)