Κέρδισε στο ΟΑΚΑ βαθμό κι εντυπώσεις…

PAO_PAS_12Η Αυγουστάτικη πανσέληνος φώτισε το δρόμο του ΠΑΣ Γιάννινα στο ΟΑΚΑ και οι κυανόλευκοι πήραν μεγάλο βαθμό κόντρα στον Παναθηναϊκό με σκορ 1-1 για τη 2η αγωνιστική της Super League.

Ο ΠΑΣ την περσινή σεζόν είχε σπάσει αρκετές αρνητικές παραδόσεις, και φαίνεται ότι και φέτος έχει τις δυνάμεις να σπάσει περισσότερες. Κόντρα στον Παναθηναϊκό η προϊστορία ήταν σαφώς υπέρ των πρασίνων, αλλά αυτό ουδόλως προβλημάτισε τον Γιάννη Χριστόπουλο και τους ποδοσφαιριστές του.

Ένας καλά στημένος ΠΑΣ Γιάννινα, ήξερε τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο και μπόρεσε να αντέξει στην πίεση των πρασίνων ενώ δεν περιορίστηκε σε αμυντικό παιχνίδι καθώς κυνήγησε το γκολ.

Ο Παναθηναϊκός με ηγετική μορφή τον Σισοκό, έφτασε στο 1-0 στο 28΄ με τον Βελάσκες που με γυριστό άνοιξε το σκορ.

Όμως λίγο πριν τη λήξη έγινε το χάι λάιτ του αγώνα. Ο Πατσατζόγλου βρήκε τον Ντε Βινσέντι ο οποίος με καταπληκτικό σουτ στην κίνηση ισοφάρισε και ανάγκασε όλο τον κόσμο να χειροκροτήσει τον Αργεντίνο για την έμπνευση του.

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές με την αποβολή με 2η κίτρινη του Κατσουράνη αλλά οι πράσινοι ήταν δύο φορές απειλητικοί με τον Πετρόπουλο. Παρ’ όλα αυτά ο ΠΑΣ άντεξε και πήρε έναν σπουδαίο βαθμό που του δίνει αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Ο Αναστάσιος Σιδηρόπουλος από τα Δωδεκάνησα. Βοηθοί του οι κ.κ. Δαμιανός Ευθυμιάδης (Πιερίας) και Λεωνίδας Φραγκιαδάκης (Δωδεκανήσου). Τέταρτος διαιτητής ο κ. Ιωάννης Δελφάκης (Αρκαδίας) και παρατηρητής ο κ. Γεράσιμος Μαζαράκης (Κεφαλληνίας).

Συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φερέιρα): Καρνέζης, Σισοκό, Αλμέιντα, Βιτόλο, Τοτσέ (61′ Μαυρίας), Φορναρόλι, Σεϊταρίδης (73′ Πετρόπουλος), Μπαρμπαρούσης (57′ Ζέκα), Κατσουράνης, Σπυρόπουλος, Βελάσκες.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Χριστόπουλος): Φέγκρους, Λίλα, Πάντος (89′ Ντάσιος), Μιχαήλ, Τζημόπουλος (16′ λ.τρ. Κολοβέτσιος), Πατσατζόγλου, Ίλιτς, Ντε Βινσέντι (77′ Τζάνης), Βίλα, Γεωργίου, Τσουκαλάς.

Πάγκος:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Καπίνο, Μαυρίας, Χριστοδουλόπουλος, Ζέκα, Μαρίνος, Βύντρα, Πετρόπουλος.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Ταμπάσης, Ντάσιος, Κειτά, Τζάνης, Νικλητσιώτης, Κολοβέτσιος, Κοροβέσης.

Κίτρινες: Λίλα, Σεϊταρίδης, Κατσουράνης, Βιτόλο, Ντε Βινσέντι, Φορναρόλι. Πατσατζόγλου.

Κόκκινη: 2η κίτρινη Κατσουράνης (52′)

ΦΑΣΕΙΣ-ΓΚΟΛ:

11′ Ο Κατσουράνης βρήκε τον Τοτσέ αλλά το ψηλοκρεμαστό πλασέ που επιχείρησε ήταν βιαστικό και άστοχο.

14′ Ο Γεωργίου επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή και η μπάλα με φάλτσο πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

22′ Ο Ίλιτς με ωραία ενέργεια άδειασε τον Σεϊταρίδη από τα πλάγια και βρήκε τον Ντε Βινσέντι στην περιοχή αλλά η μπάλα στο σουτ που επιχείρησε βρήκε τον Βελάσκες και πέρασε κόρνερ.

26′ Ο Λίλα βρήκε τον Βίλα μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ από καλή θέση πέρασε άουτ.

28′ ΓΚΟΛ! 1-0 ο Παναθηναϊκός με σουτ του Βελάσκες με γυριστό μέσα στην περιοχή. Τον σκορερ τροφοδότησε ο Σισοκό με γέμισμα από τα πλάγια.

35′ Ο Σισοκό με ωραία προσπάθεια ξέφυγε από τον Πάντο και επιχείρησε από πλάγια θέση τη σέντρα σουτ αλλά ο Φέγκρους σε ετοιμότητα έδιωξε με τις γροθιές.

45+1′ ΓΚΟΛ! 1-1 ο ΠΑΣ! Εκπληκτικό γκολ του Ντε Βινσέντι με σουτ στην κίνηση μετά από μπαλιά του Πατσατζόγλου. Το σπάνιας ομορφίας γκολ χειροκροτήθηκε από τον κόσμο του Παναθηναϊκού, ενώ σίγουρα βάζει υποψηφιότητα για ένα από τα καλύτερα γκολ της σεζόν.

45+2′ Λήξη Α’ ημιχρόνου

46′ Έναρξη Β΄ ημιχρόνου

51′ Μετά από ένα-δύο με τον Τοτσέ, ο Βιτόλο σούταρε άουτ λίγο έξω από την περιοχή.

52′ Αποβλήθηκε ο Κατσουράνης γιατί κάτι φαίνεται να είπε στον διαιτητή για μία φάση στην οποία υπήρχαν διαμαρτυρίες από πλευράς γηπεδούχων.

56′ Γύρισμα του Βίλα στην περιοχή που πήγε να βρει τον Γεωργίου αλλά πρόλαβε ο Καρνέζης και απομάκρυνε.

62′ Κόρνερ του Σεϊταρίδη, κεφαλιά του Φορναρόλι αμαρκάριστος η μπάλα πέρασε άουτ.

66′ Γύρισμα του Ίλιτς στον Πατσατζόγλου έξω από την περιοχή αλλά το σουτ ήταν κακό και πέρασε αρκετά μέτρα άουτ.

68′ Ο ΠΑΣ βγήκε στην αντεπίθεση με τον Ίλιτς ο οποίος σούταρε προ του Καρνέζη αλλά ο γκολκίπερ του ΠΑΟ απέκρουσε σε κόρνερ.

75′ Τραγικό λάθος του Φέγκρους ο οποίος έχασε το κοντρολ, πήρε ο Πετρόπουλος ο οποίος πλάσαρε αλλά απέκρουσε ο Μαροκινός τερματοφύλακας διορθώντας το λάθος του.

80′ Δυνατό σουτ του Σισοκό, η μπάλα κατέληξε άουτ.

83′ Μακρινό σουτ του Ίλιτς η μπάλα άουτ.

85′ Ο Πετρόπουλος αμαρκάριστος με προβολή, μετά από γύρισμα του Ζέκα, απέτυχε να πλασάρει προ του Φέγκρους και η μπάλα κατέληξε άουτ.

89′ Εκτέλεση φάουλ του Σισοκό, μπλόκαρε ο Φέγκρους.

90+4′ Λήξη της αναμέτρησης

ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ

– Κάτω από την Πανσέληνο του Αυγούστου ο αγώνας.

– Δεν είναι αρκετός ο κόσμος στο Ολυμπιακό Στάδιο που επέλεξε να περάσει εκεί το βράδυ του.

– Κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Απόστολου Παπουτσάκη, πρώην προέδρου του Εργοτέλη και της Super League, με τη συμπλήρωση 40 ημερών από το θάνατο του.

– Άτυχος ο Θέμης Τζημόπουλος ο οποίος υπέστη τράβηγμα και αποχώρησε από τον αγώνα λίγο πριν τη συμπλήρωση 15 λεπτών.

– Αποβλήθηκε από τον πάγκο του ΠΑΣ ο ο διευθυντής του ποδοσφαιρικού τμήματος, Δημήτρης Νιαρχάκος.