Η ώρα του πολίτη…. Ποιοι διεκδικούν την ψήφο μας στην Ήπειρο

PARABANΣε ένα τοπίο εντελώς διαφορετικό από αυτό των τελευταίων ετών ολοκληρώθηκε η φετινή προεκλογική περίοδος. Σε ένα τοπίο ρευστό, που είχε ως κυρίαρχα χαρακτηριστικά τον θυμό και την αγανάκτηση.

Η προσπάθεια των κομμάτων να θέσουν διλήμματα εν όψει της 6ης Μαΐου σε λίγες ώρες θα αποτιμηθεί στην πράξη.

Οι 380 περίπου χιλιάδες ψηφοφόροι της Ηπείρου θα κληθούν να επιλέξουν τόσο το κόμμα στο οποίο θα εμπιστευτούν τις αποφάσεις για τα επόμενα χρόνια, όσο και τους εκπροσώπους του τόπου τους.

Μέσα σε ένα τοπίο θολό, με το παλιό και το νέο να συγκρούονται με πρωτοφανή ένταση, κάθε πρόβλεψη είναι αδύνατη.

Αδύνατη είναι και κάθε σύγκριση με το παρελθόν καθώς ο προεκλογικός χάρτης αυτή τη φορά είναι εντελώς διαφορετικός.

Νέα κόμματα, νέα πρόσωπα. Και στο εκλογικό σώμα, σε όλους εμάς, να πέφτει το βαρύ φορτίο να επιλέξουμε όχι μόνο σε ποιους θα εμπιστευτούμε την πορεία της χώρας, αλλά και ποιους θα εμπιστευτούμε να εκπροσωπήσουν την Ήπειρο στην επόμενη Βουλή.

Κόμματα και υποψήφιοι κρίνονται πλέον στην κάλπη. Τώρα εμείς αποφασίζουμε….

Οι υποψήφιοι του ΠΑΣΟΚ στους Νομούς της Ηπείρου είναι οι ακόλουθοι:

ΝΟΜΟΣ ΑΡΤΑΣ

1.Γκόγκας Χρήστος

2.Τσιρώνης Δημήτρης

3.Δερέκας Θανάσης

4.Χαμπίπης Δημήτρης

5.Γέμος Βασίλης

ΝΟΜΟΣ ΘΕΣΠΡΩΤΙΑΣ

1.Γόγολος Ιωάννης

2.Κατσούρας Χρήστος

3.Κολιογιάννη Δήμητρα, δικηγόρος Αθηνών – 27 ετών

ΝΟΜΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

1.Οικονόμου Θανάσης

2.Παντούλας Μιχάλης

3.Κασής Μιχάλης

4.Φίλης Δημήτριος

5.Χατζηεφραιμίδης Πρόδρομος

6.Κιτσάνου Μαργαρίτα

7.Ντούλια Πέρση

ΝΟΜΟΣ ΠΡΕΒΕΖΑΣ

1.Ιωάννου Βασίλης

2.Βασιλάκης Περικλής

3.Σμπόνια Αγνή

4.Κατσιπανέλης Δημήτρης

Οι υποψήφιοι της Νέας Δημοκρατίας στους τέσσερις νομούς της Ηπείρου είναι:

ΑΡΤΑ

1 ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ

2 ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

3 ΠΑΠΑΣΙΩΖΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ

4 ΣΙΜΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

5 ΣΤΥΛΙΟΣ

ΘΕΣΠΡΩΤΙΑ

1 ΜΠΕΖΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ

2 ΜΠΕΣΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ

3 ΠΑΝΤΟΥ ΕΛΕΝΗ

ΙΩΑΝΝΙΝΑ

1 ΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΝΑ-ΜΙΣΕΛ

2 ΚΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ

3 ΜΗΤΡΟΚΩΣΤΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ

4 ΣΙΑΚΑΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ

5 ΤΑΣΟΥΛΑΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ

6 ΤΣΙΑΛΙΑΜΑΝΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

7 ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ

ΠΡΕΒΕΖΑ

1 ΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ

2 ΠΗΛΙΟΥ ΑΝΝΑ

3 ΠΡΕΝΤΖΑΣ ΛΑΜΠΡΟΣ

4 ΤΣΟΥΜΑΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

 

Οι υποψήφιοι του ΚΚΕ είναι οι ακόλουθοι:

ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΡΤΑΣ

1 ΑΛΙΦΤΗΡΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

2 ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

3 ΖΟΡΜΠΑ – ΖΙΩΒΑ ΦΡΕΙΔΕΡΙΚΗ (ΡΙΤΑ)

4 ΜΠΕΤΣΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

5 ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

ΘΕΣΠΡΩΤΙΑΣ

1 ΓΚΙΚΑΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ

2 ΔΗΜΑΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ

3 ΧΡΗΣΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (ΤΑΚΗΣ)

ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

1 ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ

2 ΕΞΑΡΧΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

3 ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ ΛΑΜΠΡΟΣ

4 ΠΡΕΝΤΖΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

5ΤΑΣΙΟΥΛΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
6 ΤΣΟΥΜΑΝΗ ΟΛΓΑ (ΟΛΥ)

7 ΤΣΩΛΟΥ ΦΩΤΕΙΝΗ

ΠΡΕΒΕΖΑΣ

1 ΚΛΙΝΑΚΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ

2 ΚΥΡΙΑΖΗΣ ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ

3 ΝΟΒΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ -ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ

4 ΠΑΡΛΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (ΕΥΗ)

Οι υποψήφιοι του ΣΥΡΙΖΑ στην Ήπειρο είναι οι ακόλουθοι:

ΙΩΑΝΝΙΝΑ

ΑΝΤΩΝΙΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ

ΓΟΥΔΕΒΕΝΟΣ ΠΕΤΡΟΣ

ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

ΚΑΣΤΑΝΗ ΔΗΜΗΤΡΑ

ΜΑΝΤΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

ΜΠΑΣΙΟΥΚΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

ΣΠΕΓΓΟΣ ΑΡΗΣ

ΑΡΤΑ

ΓΕΡΟΒΑΣΙΛΗ ΟΛΓΑ

ΚΙΤΣΑΝΤΑ ΛΙΤΣΑ

ΠΕΣΛΗΣ ΜΠΑΜΠΗΣ

ΤΣΙΡΚΑΣ ΒΑΣΙΛΗΣ

ΧΑΣΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΘΕΣΠΡΩΤΙΑ

ΚΑΤΣΗΣ ΜΑΡΙΟΣ

ΤΣΑΚΙΡΗ ΑΣΤΥΡΟΠΗ

ΤΣΟΤΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

ΠΡΕΒΕΖΑ

ΚΑΝΕΛΛΟΠΟΥΛΟΥ ΠΕΓΚΥ

ΜΠΑΡΚΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

ΠΑΓΚΡΑΤΗΣ ΣΠΥΡΟΣ

ΦΟΝΤΑΡΑΣ ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ

Οι υποψήφιοι της Δημοκρατικής Αριστεράς στους τέσσερις Νομούς της Ηπείρου είναι οι ακόλουθοι:

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ Ν. ΑΡΤΑΣ

1 ΚΑΡΙΝΟΥ-ΚΑΡΑΔΗΜΑ ΑΥΓΕΡΙΝΗ

2 ΚΑΤΤΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ

3 ΜΗΤΣΑΡΑΣ ΑΓΓΕΛΟΣ

4 ΜΠΑΡΠΑΣ ΝΙΚΟΣ

5 ΧΟΥΛΙΑΡΑ ΑΝΔΡΙΑΝΑ

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ Ν. ΘΕΣΠΡΩΤΙΑΣ

1 ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΓΙΩΡΓΟΣ

2 ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΘΩΜΑΣ

3 ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ Ν. ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

1 ΓΚΟΓΚΟΣ ΘΟΔΩΡΟΣ

2 ΖΑΨΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

3 ΜΑΤΙΚΑ ΧΡΥΣΑ

4 ΣΙΑΚΑΡΗΣ ΝΤΙΝΟΣ

5 ΣΚΟΠΟΥΛΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

6 ΣΟΦΗΣ ΑΛΕΚΟΣ

7 ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΙΝΑ

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ Ν. ΠΡΕΒΕΖΑΣ

1 ΠΑΝΟΥΣΗΣ ΕΛΠΙΔΟΦΟΡΟΣ

2 ΠΑΠΠΑΣ ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ

3 ΠΕΠΟΝΗΣ ΧΑΡΗΣ

4 ΣΟΥΡΔΗ ΛΑΜΠΡΙΝΗ

Οι υποψήφιοι του Λαικού Ορθόδοξου Συναγερμού:

ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΡΤΑΣ

ΕΥΣΤΑΘΙΟΥ ΜΙΧΑΗΛ του ΔΗΜΟΣΘΕΝΗ

ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ ΠΑΥΛΟΣ του ΘΕΟΦΑΝΗ

ΜΟΝΕΓΑΣΚΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του ΓΕΩΡΓΙΟΥ

ΝΑΣΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ του ΘΩΜΑ

ΠΑΠΑΖΗΣΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του ΖΗΣΗ

ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΘΕΣΠΡΩΤΙΑΣ

ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΧΡΗΣΤΟΣ του ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟΥ

ΚΟΣΙΩΡΗ ΜΑΡΙΝΑ του ΓΕΩΡΓΙΟΥ

ΛΙΑΚΟΣ ΠΑΝΤΕΛΗΣ του ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ

ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

ΓΚΙΚΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του ΓΕΩΡΓΙΟΥ

ΕΜΑΝΝΟΥΗΛΙΔΗΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ του ΙΩΑΝΝΗ

ΖΙΑΜΠΙΡΗ ΜΑΡΙΑ (ΜΑΡΙΓΩ) του ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ

ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του ΛΑΜΠΡΙΝΟΥ

ΤΖΙΜΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ

ΤΣΑΓΚΑΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ του ΝΙΚΟΛΑΟΥ

ΤΣΟΥΛΦΙΔΟΥ ΑΝΝΑ του ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ

ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΠΡΕΒΕΖΗΣ

ΔΡΑΚΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ του ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

ΖΗΣΗ ΚΛΑΙΡΗ του ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ

ΜΗΝΟΥ ΑΝΝΑ του ΙΩΑΝΝΗ

ΠΑΠΠΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ του ΧΡΗΣΤΟΥ

Οι υποψήφιοι με τους «Ανεξάρτητους Έλληνες» είναι:

ΝΟΜΟΣ ΑΡΤΑΣ

1. ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΑΝΤΩΝΙΟΣ

2. ΓΑΡΝΕΛΗΣ ΜΑΡΙΝΟΣ

3. ΚΑΡΑΜΠΙΚΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

4. ΜΑΓΓΙΩΡΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ

5. ΠΑΝΟΥΣΗ ΣΟΦΙΑ

ΝΟΜΟΣ ΘΕΣΠΡΩΤΙΑΣ

1. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

2. ΤΣΩΝΗΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ

3. ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩΝ

ΝΟΜΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

1. ΑΝΥΦΑΝΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

2. ΔΕΛΗΚΟΥΡΑ ΧΑΡΟΥΛΑ

3. ΚΑΡΑΜΠΑΛΗ ΕΥΓΕΝΙΑ (ΖΕΝΙΑ)

4. ΜΠΙΣΤΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

5. ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΑΝΤΩΝΙΟΣ

6. ΣΤΑΜΠΟΥΛΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ

7. ΧΗΤΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

ΝΟΜΟΣ ΠΡΕΒΕΖΑΣ

1. ΔΑΡΔΑΜΑΝΗ ΔΗΜΗΤΡΑ

2. ΚΥΠΡΙΩΤΕΛΗΣ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ

3. ΡΙΖΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

4. ΠΑΝΤΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ

Υποψήφιοι βουλευτές με τη Δημοκρατική Συμμαχία είναι οι ακόλουθοι:

ΑΡΤΑ

ΑΛΕΞΗ ΕΥΘΥΜΙΑ

ΛΕΝΗ ΘΕΟΔΩΡΑ

ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΣΚΑΝΔΑΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΦΕΛΕΚΗΣ ΒΑΛΕΝΤΙΝΟΣ

ΘΕΣΠΡΩΤΙΑ

ΑΝΔΡΕΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ

ΚΟΥΡΚΟΥΤΑ ΧΑΡΙΚΛΕΙΑ

ΤΣΙΓΚΟΥ ΑΝΝΑ

ΙΩΑΝΝΙΝΑ

ΓΕΠΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

ΓΕΡΑΣΙΜΙΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

ΔΕΒΕΛΕΓΚΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

ΚΟΝΤΟΣ ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ

ΚΩΣΤΑΜΕΝΑ ΔΙΟΝΥΣΙΑ

ΤΣΙΛΙΚΗ-ΛΕΦΑ ΧΑΡΙΚΛΕΙΑ (ΧΑΡΑ)

ΤΥΡΟΥ ΟΥΖΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ (ΝΑΤΑΣΣΑ)

ΠΡΕΒΕΖΑ

ΚΑΡΑΣΑΒΟΓΛΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ

ΜΑΡΗΣ ΘΩΜΑΣ

ΣΑΡΟΓΛΟΥ ΜΑΡΙΝΑ

ΣΟΛΔΑΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

Υποψήφιοι με τους Οικολόγους- Πράσινους είναι οι ακόλουθοι:

ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

ΒΑΪΜΑΚΗ ΕΥΤΥΧΙΑ

ΔΗΜΑΡΑ ΜΑΡΙΑ

ΜΠΟΥΚΑΣ ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ

ΝΤΟΥΡΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

ΤΣΑΛΛΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

ΤΣΙΑΚΙΡΗΣ ΡΗΓΑΣ

ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΡΤΑΣ

ΑΘΑΝΑΣΟΥΛΑ ΙΡΙΣ

ΓΟΥΣΙΟΥ ΕΥΘΥΜΙΑ

ΤΣΟΥΜΠΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ-ΦΟΙΒΟΣ

ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΘΕΣΠΡΩΤΙΑΣ

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

ΚΑΣΣΙΜΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΠΡΕΒΕΖΑΣ

ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

ΣΟΥΜΠΑΣΗ ΜΑΡΙΑ

Υποψήφιοι με την Κοινωνική Συμφωνία στους τέσσερις Νομούς της Ηπείρου είναι οι ακόλουθοι:

ΑΡΤΑ

1. Γιολδάση Αγγέλα

2. Νάκος Χρήστος Άνεργος

3. Ριζάκης Θωμάς

 ΙΩΑΝΝΙΝΑ

1. Αλεξέλης Κορνήλιος

2. Μπακαδήμα Φωτεινή

3. Φαρμάκης Αλέκος Συνταξιούχος Εφοριακός

ΘΕΣΠΡΩΤΙΑ 1. Αρσένη Αγγελική

ΠΡΕΒΕΖΑ 1. Νερατζάκη Βασιλική Άνεργη

 

Υποψήφιοι με την ΑΝΤΑΡΣΥΑ στους τέσσερις Νομούς της Ηπείρου:

Ν. Άρτας

Βρατσίστας Γιώργος

Καραγεώργου Παναγιώτα

Λέκκα Άλκηστις-Θεοδώρα

Σιαπάτης Αποστόλης

Τρομπούκης Νίκος

Ν. Θεσπρωτίας

Κυρίτσης Φίλιππος

Λιαμπότης Σωτήρης

Χεκίμογλου Γιάννης

Ν. Ιωαννίνων

Ασπρούδη Κατερίνα

Γρηγορίου Πέτρος

Ζήκος Νίκος

Ηλίας Νίκος

Καραβασίλης Άγης

Λέκκας Παναγιώτης

Συνδρεβέλη Παρασκευή

Ν. Πρέβεζας

Στέργιος Ηλίας

Βαγγέλης Νάνος

Άγγελος Στεργίου

Αγγελική Τζίμα

 

 

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ