«Έσπασε το ρόδι» ο ΠΑΣ Γιάννινα

pas levadeiakos

Πρώτη νίκη για τον ΠΑΣ Γιάννινα κι αυτή ήρθε στην 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ο ΠΑΣ φιλοξένησε τον Λεβαδειακό στους Ζωσιμάδες και κατάφερε να τον κερδίζει με 2-1.

Μετά και από αυτό το τρίποντο, οι Γιαννιώτες «ξεκόλλησαν» από τα χαμηλά διαζώματα του βαθμολογικού πίνακα, ανεβαίνοντας στην 9η θέση με 4 πόντους. Από την άλλη, ο Λεβαδειακός αγνοεί τη χαρά της νίκης και βρίσκεται τελευταίος με έναν βαθμό.

Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον ΠΑΣ, που άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό. Ο Μπιλμπάο σέντραρε από τα αριστερά και ο Ροσέρο με γυριστή κεφαλιά νίκησε τον Μάρκοβιτς για το 1-0.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ήρθε και το γκολ της ισοφάρισης για την ομάδα της Λιβαδειάς. Ο Μουτίνιο συνέκλινε από τα αριστερά και εξαπέλυσε ξαφνικό σουτ, στέλνοντας την μπάλα συστημένη στη δεξιά γωνία του Σούλη για το 1-1.

Ο ΠΑΣ μπήκε δυνατά και στο δεύτερο μέρος.

Τελικά, στο 73ο λεπτό, οι γηπεδούχοι βρήκαν ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα του Μάρκοβιτς. Ο Ροσέρο σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι και ο Εραμούσπε με σουτ από κοντά νίκησε τον τερματοφύλακα του Λεβαδειακού για το 2-1, που ήταν και το τελικό σκορ.

ΠΑΣ Γιάννινα (Στάικος): Σούλης, Σορία, Εραμούσπε, Κιάκος, Μπαγκαλιάνης, Μπιλμπάο, Καραχάλιος, Λιάσος (Σταματελόπουλος 67′), Μορέιρα (Παντελάκης 90+2′), Ροσέρο, Παμλίδης (Τζίμας 60′).

Λεβαδειακός (Ταουσιάνης): Μάρκοβιτς, Μπαχανάκ, Μεχία (Λούα Λούα 46′), Μουτίνιο, Σβάρκα (Χάμοντ 46′), Βήχος, Βρακάς (Τορό 79′), Δούμτσιος (Τσιριγώτης 78′), Κωνσταντινίδης (Ντεντάκης 68′), Μπελμόντ, Τζημόπουλος.