Χρυσή ισοπαλία στη Λιβαδειά

pas 27 4Παλικαρίσιος βαθμός για τον ΠΑΣ Γιάννινα ο οποίος έμεινε όρθιος στη Λιβαδειά αποσπώντας 1-1 από τον Λεβαδειακό στο εξ’ αναβολής παιχνίδι για την 9η αγωνιστική.

Με παίκτη κλειδί τον Κυριάκο ο οποίος αποδείχτηκε χρυσή αλλαγή για τον Άγγελο Αναστασιάδη, ο ΠΑΣ πήρε έναν βαθμό που ίσως αποδειχτεί χρυσάφι για τη μάχη παραμονής.

Με ένα ανύπαρκτο πέναλτι που υπέδειξε ο διαιτητής κ. Δημητρόπουλος στο 41′ σε μαρκάρισμα του Κώτσιου στον Σουμπίνιο, ο Λεβαδειακός πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ. Όμως ο ΠΑΣ στην επανάληψη πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης και βγήκε μπροστά κυνηγώντας την ισοφάριση. Και ενώ οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο 2-0 με δοκάρι του Κόρμπου στο 87′, ο Κυριάκος στο αμέσως επόμενο λεπτό ισοφάρισε μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Ο ΠΑΣ κινδύνεψε στις καθυστερήσεις με τον Ναπολεόνι να χάνει μισό γκολ και τελικά το 1-1 ήταν το τελικό σκορ που φέρνει τους κυανόλευκους στους 25 βαθμούς.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Αλέξανδρος Δημητρόπουλος (Φθιώτιδας). Βοηθοί της αναμέτρησης οι κ.κ. Πέτρος Τρύφων (Δράμας) και Ιωάννης Σταματόγλου (Καβάλας). Τέταρτος διαιτητής ο κ. Νικόλαος Ανούσος (Λακωνίας) και παρατηρητής ο κ. Ιωάννης Τσαχειλίδης (Πειραιά).

Συνθέσεις:
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιώργος Παράσχος): Κυριακίδης, Τoμάς, Μαχαίρας, Μελισσάς, Μεντί, Ζησόπουλος, Κόρμπος, Φαβάλι (92′ Παπαδόπουλος), Πόποβιτς (63′ Κουτσόπουλος), Σουμπίνιο, Βασιλείου (49′ λ.τρ. Ναπολεόνι).
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Άγγελος Αναστασιάδης): Κηπουρός, Ντάσιος (46′ Κυριάκος), Βάντερσον, Κώτσιος, Τζημόπουλος, Λίλα (74′ Ζαμπρέλα), Ντε Βινσέντι, Πάντος, Μπεσέρα, Γεωργίου (58′ Μπακαγιόκο), Βίλα.

Πάγκος:
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Στρατηλάτης, Ναπολεόνι, Βιάνα, Ιωάννου, Κουτσόπουλος, Νικολακάκης και Παπαδόπουλος.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Φέγκρους, Μπακαγιόκο, Ανδράλας, Κυριάκος, Πατσατζόγλου, Ζαμπρέλα και Γιάκος.

Κίτρινες: Λίλα, Βίλα, Κώτσιος, Κόρμπος, Ντε Βινσέντι, Ναπολεόνι.