Εξανεμίστηκαν οι ελπίδες για τον ΠΑΣ

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έπαιζε μια κατηγορία στη Νέα Σμύρνη, κόντρα στον αδιάφορο Πανιώνιο, αλλά οι Νεοσμυρνιώτες χτύπησαν το ματς στα ίσια εκμεταλλεύτηκα το άγχος του ΠΑΣ και με τη νίκη τους με 2-1 στένεψαν την θηλιά ακόμα περισσότερο στην ομάδα του Γιάννη Πετράκη.

Ο ΠΑΣ ήξερε ότι δεν είχε άλλα περιθώρια και τα έπαιξε όλα για όλα στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Γιάννης Πετράκης μέχρι το 52' είχε ρίξει ήδη στον αγωνιστικό χώρο τους Αθανασιάδη και Νικολιά και πίεσε από την αρχή. Και το κατάφερε σχετικά γρήγορα, αφού στο 53' ο Κρίζμαν κέρδισε πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ για το 1-1. Με την ψυχολογία υπέρ τους οι Ηπειρώτες έψαχναν για την απόλυτη ανατροπή, στο 65' σε μια ξαφνική αντεπίθεση ο Πανιώνιος έκανε το 2-1 όταν ο Μπουμάλ έκανε την σέντρα-σουτ και τον Σπιριντόνοβιτς με το σώμα να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα.

Mετά το γκολ ο ΠΑΣ έπαιξε φουλ επίθεση με την είσοδο και του Λεό αφήνοντας πολλά κενά με τον Πανιώνιο με δύο πάσες να βγαίνει σε αντεπιθέσεις τις οποίες όμως δεν εκμεταλλεύτηκε. Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι άρχισαν τις σέντρες χωρίς να κάνουν κάποια ευκαιρία. Στο 93' πάντως σκόραραν από μια στημένη φάση, αλλά το γκολ σωστά ακυρώθηκε για οφσάιντ του Κάργα.

Ενδεκάδες

Πανιώνιος (Μάντζιος): Μαλέρμπ, Παπαγεωργίου (59' Σπιριντόνοβιτς), Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Μανιάτης (59' Τσιλούλης), Κόρμπος, Μαξίμοβιτς, Μασούρας, Μπουμάλ (90' Μίκο), Ντουρμισάι.

ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Μιχαήλ Ν., Τζημόπουλος, Κάργας, Μιχαήλ, Μπουκουβάλας, Σεργκελασβίλι, Κάστρο, Πάντελιτς (52' Νικολιάς), Παμλίδης (46' Αθανασιάδης), Κρίζμαν, Μάνος (70' Λεό).