Τρίτη ήττα για τον ΠΑΣ Γιάννινα

KOMOTHNHΔεν χρειάζονται πολλά λόγια για να σχολιαστεί το παιχνίδι της Κομοτηνής. Ο ΠΑΣ Γιάννινα γνώρισε τρίτη συνεχόμενη ήττα μετά το 2-0 από τον Πανθρακικό.

Οι σημαντικές απουσίες, η εχθρική διαιτησία για μία ακόμη αγωνιστική (με εννέα παίκτες ο ΠΑΣ από το 64′), το γεγονός ότι ακόμη και όταν βρεθούν οι παίκτες του ΠΑΣ απέναντι από το γκολ… χρειάζονται αίτηση για να τη στείλουν στα δίχτυα, και να πως χάνονται οι βαθμοί.

Ο Πανθρακικός ήταν αναμενόμενο ότι θα πίεζε για τους βαθμούς. Οι κυανόλευκοι από την άλλη ξεκίνησαν μουδιασμένα και βρέθηκαν από νωρίς σε παθητικό ρόλο.

Και κάπου εκεί ήρθε το σφύριγμα που άλλαξε πολλά. Ο Ντε Σόυοζα σούταρε στην περιοχή και η μπάλα βρήκε το κολλημένο χέρι στην κοιλιά του Λίλα. Χωρίς δισταγμό ο Αμπαρκιολής έδωσε το πέναλτι και απέβαλε τον Λίλα που ήταν αρκετά καλός στα λεπτά που αγωνίστηκε.

Το 1-0 από το σημείο του Πέναλτι έδωσε φτερά στα πόδια των γηπεδούχων οι οποίοι άσκησαν μεγάλη πίεση στην εστία του Βελλίδη.

Όμως στην επανάληψη ήρθε το διάστημα 50′-64′ που κρίθηκαν τα πάντα. Ο Τσάβες έχασε μοναδικό τετ-τα-τετ στέλνοντας την μπάλα πάνω στον Σέρεμετ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Βίλα έκανε μία απρόσεκτη πάσα, έκλεψε ο Κάσες, πάσαρε στον Ζεκίνια και 2-0.

Στο 64′ ήρθε και η 2η (αυστηρή) κίτρινη στον Κεϊτα, και ο ΠΑΣ βρέθηκε με εννιά στον αγωνιστικό χώρο.

Έτσι τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Ίλιτς να χάνει την ευκαιρία του αγώνα στις καθυστερήσεις.
Αυτή ήταν και η πρώτη ήττα του ΠΑΣ στην Κομοτηνή.

Τι λέει η συνέχεια; Χάθηκε έδαφος στην κούρσα για την πρώτη πεντάδα, υπάρχουν σημαντικές απουσίες στη συνέχεια με κρίσιμα ματς (Εργοτέλης, Ολυμπιακός και Άρης) μέχρι το τέλος του πρώτου γύρου.

Όμως το βασικό είναι να μην σκύψει ο ΠΑΣ το κεφάλι. Τα κακώς κείμενα μπορούν να διορθωθούν. Καλύτερη άμυνα και πιο ουσιαστική επίθεση θα δώσουν βαθμούς ακόμη και αν οι διαιτητές είναι απέναντι.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Αμπάρκιολης (Καβάλας).

Βοηθοί του οι κ.κ. Ιωάννης Τουμπακάρης (Αθηνών) και Νικόλαος Γεωργαράκος (Αθηνών).
Τέταρτος διαιτητής ο κ. Αλέξανδρος Δημητρόπουλος (Φθιώτιδας) και παρατηρητής ο κ. Δημήτριος Ντάμπωσης (Πιερίας).

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Άκης Μάντζιος): Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Τζάνης, Κάσες (79′ Εμπόου), Μπαϊκαρά, Σαρακατσάνος, Λαδάκης, Ντε Σόουζα (41′ λ.τρ. Ζεκίνια), Ζος, Χρήστου, Ρομέου (82′ Πόποβιτς).
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Σάκης Τσιώλης): Βελλίδης, Βίλα, Λίλα, Κολοβέτσιος, Ίλιτς, Τσουκαλάς, Τζημόπουλος, Ντάσιος (53′ Ρουμπουλάκου), Βισέντο (34′ Στρούνα), Κεϊτά, Τσάβες (66′ Σκόνδρας).
ΠΑΓΚΟΣ:
ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Κουτσόπουλος, Ντιόγκο, Ζεκίνια, Μίκουλιτς, Τριανταφύλλου, Πόποβιτς, Έμποου.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Σωτηρίου, Κρητικός, Αυγενικού, Γιάκος, Σκόνδρας, Ρουμπουλάκου, Στρούνα.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κεϊτά, Βελλίδης
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Λίλα (28′), Κεϊτά (2η κίτρινη 67′)

ΠΗΓΗ: sportsioannina