Ηττήθηκε ο ΠΑΣ στο Καυταντζόγλειο

HRAKLHS PAS

HRAKLHS PAS

Το κακό πρόσωπο που έδειξε στο πρώτο ημίχρονο στο Καυταντζόγλειο πλήρωσε ο ΠΑΣ Γιάννινα και γνώρισε την ήττα με 1-0 από τον Ηρακλή για την 21η αγωνιστική.

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη, όταν και ήρθαν οι αλλαγές από τον πάγκο, όχι μόνο ισορρόπησε τον αγώνα στην επανάληψη, αλλά άγχωσε τους γηπεδούχους και με λίγβ προσοχή θα μπορούσε να φύγει με κάτι θετικό από τη Θεσσαλονίκη.

Καθολική υπεροχή του Γηραιού στο Α’

Ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν μπήκε καλά στον αγώνα και έδωσε το δικαίωμα στον Ηρακλή να κυριαρχήσει στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Περιστερίδης χρειάστηκε να επέμβει σε αρκετές στιγμές που οι γηπεδούχοι απείλησαν.

Όμως στο 33′ μία αδράνεια της άμυνας έφερε τον Μπουλούτ τετ-α-τετ και τον Περιστερίδη να μην προλαβαίνει εγκαίρως να βγει και να ανατρέπει τον παίκτη του Ηρακλή. Πέναλτι που ανέλαβε να εκτελέσει εύστοχα ο Βέλλιος όπου και άνοιξε το σκορ.

Ο ΠΑΣ μπορεί να περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, όμως είχε σημαντικές φάσεις με τον Κοζορώνη στο 22′ και το φαουλ του Ίλιτς στο 41′ που έδιωξε στη γραμμή ο Ιντζόγλου.

Άλλος ΠΑΣ στο β’

Ο Γιάννης Πετράκης ανέλαβε να διορθώσει τα πράγματα στο β’ ημίχρονο και προχώρησε σε γρήγορες αλλαγές ρίχνοντας στο ματς Νικολιά και Μανιά.

Οι κυανόλευκοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και περιόρισαν πλέον σε παθητικό ρόλο τον Ηρακλή.

Στο δημιουργικό κομμάτι ο ΠΑΣ ήταν καλός και απείλησε αλλά οι προσπάθειες δεν έφεραν αποτέλεσμα.

Στο 86′ μάλιστα χρειάστηκε να αγωνιστεί ο ΠΑΣ με παίκτη λιγότερο καθώς αποβλήθηκε ο Νικολιάς με 2η κίτρινη.

Εν κατακλείδι, ο ΠΑΣ έδειξε ότι μπορούσε. Όπως και στην Τούμπα, έτσι και στο Καυταντζόγλειο, σπατάλησε ένα ημίχρονο που αποδείχτηκε και καθοριστικό.

Διαιτητής του αγώνα ο Δημήτριος Στυλιαράς από την Αιτωλοακαρνανία.

Βοηθοί ο Μιχαήλ Καρσιώτης (Κορινθίας) και ο Παναγιώτης Μερσίνης (Αχαΐας).

Τέταρτος διαιτητής ο Κωνσταντίνος Κοτσάνης (Δράμας) και παρατηρητής ο Βασίλειος Σκουφίτσας (Αθηνών).

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΗΡΑΚΛΗΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Περνίς, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Καρασαλίδης, Ζιαμπάρης, Ιντζόγλου, Τσιλιανίδης (83′ Μπαρτολίνι), Κυριακίδης, Βέλλιος, Λεοζίνιο (64′ Πορτουλίδης), Πασάς (20′ λ.τρ. Μπουλούτ).
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Ναδάλες, Ίλιτς (46′ Νικολιάς), Γαρουφαλιάς, Καρανίκας, Μιχαήλ, Φερφελής (46′ Μανιάς), Τζημόπουλος, Λίλα (65′ Γιάκος), Ακόστα, Κοζορώνης.

ΠΑΓΚΟΣ:

ΗΡΑΚΛΗΣ: Γιαννίκογλου, Μπαρτολίνι, Πουρτουλίδης, Λουκίνας, Μπουλούτ, Καραγκούνης, Ζαμπάζης.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Πασχαλάκης, Μανιάς, Σκόνδρας, Νικολιάς, Γιάκος, Μπέριος, Ηλιάδης.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Περιστερίδης, Γαρουφαλιάς, Ζιαμπάρης, Νικολιάς, Κοζορώνης, Σαραμαντάς, Καρανίκας, Μπουλούτ
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Νικολιάς (2η κίτρινη στον 86′)
ΠΗΓΗ: sportsioannina.gr