Επιτέλους νίκη για τον ΠΑΣ Γιάννινα

ERGOTELHS PASΚαι ο ΠΑΣ θέλει τον Κρητικό του! Οι κυανόλευκοι επέστρεψαν στις επιτυχίες μετά από τρεις αγωνιστικές νικώντας τον Εργοτέλη με 2-0, μετά από πολύ καλή εμφάνιση.

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη που πήρε φέτος στο “Ζωσιμάδες” ο ΠΑΣ Γιάννινα με αντίπαλο τις ομάδες της Κρήτης.
Οι ποδοσφαιριστές του Σάκη Τσιώλη μπήκαν με πάθος και δύναμη στον αγωνιστικό χώρο διεκδικώντας μία σημαντική νίκη για τη συνέχεια.

Οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα και περιόρισαν σε παθητικό ρόλο τον Εργοτέλη, παίζοντας καλό ποδόσφαιρο.
Στο 11′ ήρθε και το γκολ. Ο Σαρρής με λαβή έριξε τον Τζημόπουλο στην περιοχή και ο Ντε Βινσέντι δεν αστόχησε στην εσχάτη των ποινών.

Ο ΠΑΣ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό πιέζοντας για ένα ακόμη γκολ το οποίο ήρθε στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 51′ με τον Ντε Βινσέντι και πάλι από κόρνερ του Κοροβέση.
Οι κυανόλευκοι απειλήθηκαν ελάχιστα, κυρίως στα τελευταία λεπτά όταν και κατέβασαν στροφές.

Μάλιστα με βάση την εικόνα του παιχνιδιού, θα μπορούσαν να έρθουν και περισσότερα γκολ, ειδικά αν ο Ίλιτς ήταν σε καλύτερη μέρα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Ιωάννης Δελφάκης από την Αρκαδία.

Βοηθοί του ο κ. Τρύφων Πετρόπουλος (Αρκαδίας) και η κα Χρύσα Κουρομπύλια (Δυτικής Αττικής).
Τέταρτος διαιτητής ο κ. Μάριος Λαμπρόπουλος (Ηλείας) και παρατηρητής ο κ. Βασίλειος Σκουφίτσας (Αθηνών).

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Σάκης Τσιώλης): Βελλίδης, Βίλα, Κοροβέσης (83′ Ρουμπουλάκου), Κολοβέτσιος, Ίλιτς (87′ Κρητικός), Τσουκαλάς, Τζημόπουλος, Ντάσιος, Ντε Βινσέντι, Στρούνα, Τσάβες (71′ Σκόνδρας).
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιάννης Πετράκης): Αθανασίου, Πίτσος, Σαρρής (73′ Γιοβάνοβιτς), Πελέ, Κοζορώνης (58′ Μπουχαλάκης), Τζανακάκης, Μέχια, Μπαντιμπαγκά, Χάντι (64′ Βερπακόφσκις), Ρομάνο, Διαμαντάκος.
ΠΑΓΚΟΣ:
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Σωτηρίου, Κρητικός, Αυγενικού, Βισέντο, Σκόνδρας, Ρουμπουλάκου, Μπέριος.
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Καβουσάκης, Χαλκιαδάκης, Βερπακόφσκις, Καρντόζο, Ρέντζας, Γιοβάνοβιτς, Μπουχαλάκης.

ΠΗΓΗ: sportsioannina