Επέστρεψε στις νίκες ο ΠΑΣ Γιάννινα

PAP 7341Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ΠΑΣ η ομάδα που εμφανίστηκε στο “Ζωσιμάδες” για την 26η αγωνιστική απέναντι στον Πλατανιά.

Οι κυανόλευκοι χρειάστηκε να ανεβάσουν στροφές στην επανάληψη και να πάρουν ένα υπερπολύτιμο τρίποντο κόντρα στον Πλατανιά με 1-0.

Κάκιστη ήταν η απόδοση στο πρώτο 45λεπτο για τον ΠΑΣ. Μία ομάδα που έμοιαζε υπνωτισμένη και ασύνδετη (φάνηκε η απουσία του Τσάβες). Μάλιστα έδωσε το δικαίωμα στον Πλατανιά να ελπίζει ακόμη και σε νίκη αφού ήταν καλύτερος.

Στην επανάληψη μπήκε άλλη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο. Οι γηπεδούχοι φόρτσαραν και κατάφεραν να σκοράρουν στο 53′ με προβολή του Ακόστα σε σέντρα του Ίλιτς. Όποτς σκοράρει ο Ισπανός είναι ή βαθμός ή τρίποντο.

Ο ΠΑΣ άγγιξε το 2-0 με κεφαλιά του Γιάκου που βρήκε το κάθετο δοκάρι στο 60′.

Και μπορεί ο Πλατανιάς να μην ήταν απειλητικός, έκανε αισθητή την παρουσία του στις καθυστερήσεις όπου παραλίγο να γίνει το έμφραγμα. Ο διαιτητής Σπάθας με απόφαση μνημείο έδωσε φάουλ και κιτρίνισε τον Χαρίση σε φάουλ που του έκανε ο Τόρες (!) και στην εξέλιξη της φάσης από κόρνερ ο Στρούνα έσωσε στη γραμμή προσπάθεια του Γουνδουλάκη.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα με το τρίποντο αυτό συνεχίζει την προσπάθεια του να μπει στα πλέι οφ. Ήταν μία νίκη που του ήταν απαραίτητη.

Διαιτητής του αγώνα ο Ηλίας Σπάθας (Πειραιά). Βοηθοί ο Χρήστος Σωτηρόπουλος (Αχαΐας) και ο Ιωάννης Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας).

Τέταρτος ο Γεώργιος Λιαχούδης (Μακεδονίας) και παρατηρητής ο Χαράλαμπος Καρατζάς (Εύβοιας).

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Στρούνα, Μανιάς (57′ Γιάκος), Μιχαήλ (63′ Σκόνδρας), Τζημόπουλος, Κοροβέσης (78′ Ντάσιος), Τσουκαλάς, Ίλιτς, Ναδάλες, Ακόστα, Χαρίσης.
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Ολιμπά, Μενδρινός (77′ Μιλούνοβιτς), Μπανανά, Κουλιμπάλι (60′ Γκαβιλάν), Ιτούα, Μαχαμάτ, Αποστολόπουλος, Τόρες, Γιακουμάκης (66′ Γουνδουλάκης), Δημήτρης, Αγκιλέρα.