Επέστρεψε στις νίκες ο ΠΑΣ Γιάννινα

goal-kozorwnhs

goal-kozorwnhsΕπιτέλους την 9η αγωνιστική επέστρεψαν τα χαμόγελα στον ΠΑΣ Γιάννινα. Μετά από τέσσερις αγωνιστικές μακριά από τη νίκη, το τρίποντο ήρθε κόντρα στον Πανθρακικό με 2-0.

Το άγχος για το αποτέλεσμα φάνηκε να δένει τα πόδια των κυανόλευκων απέναντι στην ουραγό ομάδα της Κομοτηνής. Και για να έρθει το τρίποντο έπρεπε να νικηθεί και η γκίνια.
Ο Πανθρακικός μπορεί να απείλησε πρώτος με κάποια σουτ που επιχείρησαν οι ποδοσφαιριστές του στα πρώτα λεπτά αλλά η μεγάλη φάση άνηκε στον ΠΑΣ.

Ο Ίλιτς είχε κεφαλιά στο οριζόντιο δοκάρι στο 12′ και την ίδια κατάληξη είχε πέναλτι του Τσάβες στο 40′.

Το ημίχρονο έληξε χωρίς σκορ και η πίεση και το άγχος ανέβαιναν.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα στην επανάληψη μπήκε δυνατά και όσο περνούσαν τα λεπτά αύξανε την πίεση του στα καρέ του Αθανασιάδη ο οποίος με τις επεμβάσεις του κρατούσε το αποτέλεσμα.

Ο Μιχαήλ είχε κεφαλιά στο δοκάρι, το τρίτο στον αγώνα στο 64′, αλλά τρία λεπτά αργότερα το “αχ!” έγινε γκολ! Ο Ίλιτς εκτέλεσε κόρνερ και το κεφάλι γεμάτο ράμματα του Μιχαήλ δεν αστόχησε για το 1-0! Αυτό ήταν!

Τα πόδια στη συνέχεια λύθηκαν και ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν σταμάτησε να ασκεί πίεση, ενώ από την άλλη οι παίκτες του Δημήτρη Εκευθερόπουλου επιδώθηκαν στο άθλημα της βουτιάς στην περιοχή για κάποιο πέναλτι.

Ο Ίλιτς έκανε πολλά πράγματα στον αγωνιστικό χώρο. Έτσι θα ήταν άδικο να τελειώσει χωρίς γκολ. Τελικά αυτό ήρθε στο 92′ όταν μετά από ωραία μπαλιά του Καρανίκα, ο Σέρβος μπήκε στην περιοχή και νίκησε τον πολύ καλό Αθανασιάδη για το 2-0 μέσα σε πανηγυρισμούς.

Το παιχνίδι αυτό σημάδεψε και την επιστροφή στις επιτυχίες και βαθιά βαθμολογική ανάσα για τους κυανόλευκους.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Ανανίας Φωτιάδης από τις Σέρρες.

Βοηθοί ο Μιχαήλ Καρσιώτης (Κορινθίας) και ο Χρήστος Μπαλτάς (Αχαΐας).