Γκολ και θέαμα από τον ΠΑΣ Γιάννινα

pas panait16

Έχει βρει το σύστημα που του ταιριάζει. Το 3-5-2 που εφαρμόζει ο Γιάννης Πετράκης έχει κρατήσει τον ΠΑΣ Γιάννινα αήττητο τα τελευταία τρία ματς και μάλιστα για πρώτη φορά φέτος σημείωσε δύο συνεχόμενες νίκες.

Με μία «χορταστική» εμφάνιση, οι «κυανόλευκοι» νίκησαν στο «Ζωσιμάδες» με 2-0 τον Παναιτωλικό ο οποίος κυριολεκτικά σώθηκε από μεγαλύτερο σκορ έχοντας σε πολύ μεγάλη ημέρα τον γκολκίπερ του Κυριακίδη.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο στο μεγαλύτερο διάστημα στο παιχνίδι και κατάφερε να φτάσει στο γκολ αρχικά με κεφαλιά του Λίλα στο 73′ και κεφαλιά του Ακόστα στο 93′.

Ο Παναιτωλικός από την πλευρά του προσπάθησε να ισορροπήσει το ματς και το κατάφερε στα μισά του πρώτου ημιχρόνου αλλά στην επανάληψη όταν ο ΠΑΣ ανέβασε ξανά στροφές και επέβαλε το ρυθμό του, δεν βρήκε ανάλογες λύσεις.

Ορεξάτος του έλειπε το γκολ στο Α’

Με πολύ όρεξη στο ματς κατέβηκε στον αγωνιστικό χώρο ο ΠΑΣ Γιάννινα στο πρώτο 45ο. Οι ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων κυριάρχησαν αλλά έπεσαν πάνω στον εξαιρετικό Κυριακίδη.

Η ομάδα του Γιάννη Μαντζουράκη, η οποία διάνυε περίοδο φόρμας, σταδιακά από το 25′ και μετά, ισορρόπησε τον αγώνα.
Επιτέλους γκολ!

Στην επανάληψη ο αγώνας είχε ένα νεκρό διάστημα ως το 65′ όπου καμία από τις δύο ομάδες δεν έκανε αισθητή την παρουσία της στα αντίπαλα καρέ.

Όμως στη συνέχεια ο ΠΑΣ ήταν καταιγιστικός. Το σφυροκόπημα της εστίας του Κυριακίδη ξεκίνησε και στο 73′ «ξεκλειδώθηκε» το γκολ. Ο Λίλα μετά από κόρνερ του Ίλιτς με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 73′ και από εκεί και μετά έφυγε και το άγχος.

Ο φορτσάτος Ηλιάδης στις καθυστερήσεις βρήκε ωραία τον Ακόστα ο οποίος σκόραρε με το κεφάλι για το 2-0 δίνοντας πανηγυρικό τρόπο στη σπουδαία αυτή επικράτηση.

Διαιτητής του αγώνα ο Δημήτριος Καραντώνης από την Ημαθία.

Βοηθοί ο Ιωάννης Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας) και Στέφανος Παρισίου (Ημαθίας).

Τέταρτος διαιτητής ο Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας) και παρατηρητής ο Ναθαναήλ Χαραλαμπίδης (Καβάλας).

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Λίλα, Μανιάς (83′ Γιάκος), Ναδάλες (93′ Καρανίκας), Ακόστα, Στρούνα, Τσουκαλάς, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Σκόνδρας, Ίλιτς (90′ Ηλιάδης).
Στον πάγκο: Πασχαλάκης, Γαρουφαλιάς, Καρανίκας, Ηλιάδης, Γιάκος, Μπέριος, Νικολιάς.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Μαντζουράκης): Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Μάκος, Κέβιν (88′ Κλέσιο), Πάουλο (80′ Χαντάκιας), Βασιλούδης (80′ Φερέιρα), Ουάρντα, Κάπελ, Μουνιός, Μαρκόφσκι.
Στον πάγκο: Κριστιάνο, Χαντάκιας, Φερέιρα, Κλέσιο, Ρουσκουσιέδα, Ρουμπουλάκου, Κόρσιενς.

ΠΗΓΗ: sportsioannina.gr