Έχασε στην Κέρκυρα ο ΠΑΣ Γιάννινα

KERKYRA PAS 21 9“Φτηνή” ήταν η πρώτη ήττα του ΠΑΣ Γιάννινα στο πρωτάθλημα της Super League, χάνοντας με 2-0 από τον ΑΟΚ.

Η Κέρκυρα μετά από 43 χρόνια “φαγούρας” πανηγύρισε νίκη κόντρα στους κυανόλευκους, ενώ παράλληλα ήταν και η πρώτη σε επίπεδο μεγάλης κατηγορίας.

Ένας φλύαρος ΠΑΣ εμφανίστηκε στο νησί των Φαιάκων.

Σπατάλησε για μία ακόμη φορά ένα ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη παρά την συντριπτική κατοχή της μπάλας, δεν μπόρεσε να είναι αποτελεσματικός και το πλήρωσε.

Οι Κερκυραίοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα, αλλά όταν ισορρόπησε ο ΠΑΣ, ήρθε το αυτογκόλ του Μιχαήλ στο 29′ να δώσει το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Ο Κόντος ήταν γρήγορος και δεν μπόρεσε να ανακοπεί από την άμυνα και όταν σέντραρε στην περιοχή, ο Μιχαήλ δεν είχε καλή τοποθέτηση και την έβαλε στα δίχτυα της ομάδας του.

Ο ΠΑΣ στη συνέχεια πίεσε, είχε την κατοχή της μπάλας και καλή ευκαιρία με τον Τσάβες στο 56′ αλλά μέχρι εκεί.

Το κερασάκι στην τούρτα εφόσον δεν ήρθε η ισοφάριση ήρθε από τον Ζορμπά ο οποίος με ωραία ατομική προσπάθεια πέτυχε ένα πολύ όμορφο τέρμα.

Εν κατακλείδι, ο ΠΑΣ ανέβασε στροφές μετά από ένα μέτριο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, και δωρίζοντας ακόμη ένα γκολ στον αντίπαλο. Αυτή τη φορά όμως δεν ήταν αποτελεσματικός και έτσι δεν ήρθε έστω ο βαθμός.

Οι δύο ομάδες θα τα ξαναπούν για το Κύπελλο την Πέμπτη.
Διαιτητής του αγώνα ο Ιωάννης Δελφάκης από την Αρκαδία.
Βοηθοί ο Δήμος Αναστόπουλος (Αρκαδίας) και ο Τρύφων Πετρόπουλος (Αρκαδίας).
Τέταρτος διαιτητής ο Γεώργιος Κομίνης (Θεσπρωτίας) και παρατηρητής ο Χρήστος Δαγκλής (Μακεδονίας).

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΚΕΡΚΥΡΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σέτκους, Μαραγκός, Βενέτης, Ρόχας (66′ Ζορμπάς), Γκόμες, Μπεν Σαμπάτ, Μαρκόφσκι, Κόντος (90′ Ντιμιτρόφσκι), Χαβίτο, Ανδρεόπουλος (75′ Κρητικός), Ντιόγκο.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Ντάσιος (82′ Ακόστα), Λίλα, Μιχαήλ, Γιάκος (66′ Μανιάς), Τζημόπουλος, Ίλιτς (82′ Σαπαλίδης), Τσουκαλάς, Τσάβες, Στρούνα, Κοροβέσης.

ΠΗΓΗ: sportsioannina.gr